Nekatere značilnosti spanja dojenčkov so pogosto videne kot problematične, čeprav so v resnici povsem normalne in imajo lahko celo varovalno funkcijo. Spanje dojenčkov izgleda drugače kot spanje odraslih, a glede na potek razvoja je to povsem pričakovano. V nadaljevanju so predstavljena tri dejstva o spanju dojenčkov, v zadnjem poglavju pa si lahko preberete tudi, kaj raziskave pravijo o povprečnem spanju dojenčkov.
Spanje dojenčkov je najboljše v vaši bližini
Nekateri otroci lahko spijo bolje, če imajo na voljo tih prostor – še posebej, če so izredno občutljivi na zvoke iz okolice. A večina otrok vseeno lažje (in raje) spi v bližini starša, včasih pa starejšim otrokom lahko pomaga tudi bližina sorojenca ali druge ljube osebe.
Če želite izvedeti več o spanju dojenčkov, se mi lahko pridružite na spletnem predavanju Spanje dojenčkov v prvem letu. Več o predavanju si lahko preberete TUKAJ.
Glavni razlog, da je spanje dojenčkov boljše ali daljše, ko spijo v vaši bližini, v primerjavi s samostojnim spanjem (npr. v zibki) leži v varnosti. Bližina drugih oseb dojenčkom predstavlja varnost, saj sami še ne zmorejo poskrbeti zase. Če so dojenčki blizu skrbnikov, ki so hkrati tudi njihova primarna figura navezanosti, je povsem logično, da se bodo takrat počutili varno in posledično lažje zaspali.
Dojenčki se ponoči zbujajo
Vsi ljudje se ponoči zbujamo. Tako dojenčki, otroci kot tudi odrasli. Najverjetneje se odrasli sicer svojih zbujanj ne spomnimo, saj so zelo prehodna in se jih ne zavedamo, če takrat ni prisotne močne potrebe, ki bi zahtevala polno budnost (npr. po obisku stranišča).
Zbujanja imajo v različnih razvojnih obdobjih nekoliko različne vzroke in služijo različnih namenih. Pri dojenčkih (ob odsotnosti zdravstvenih izzivov) imajo zbujanja izredno pomembno varovalno funkcijo. Zaradi nezrelosti dojenčkovih možganov imajo ti lahko težavo pri zbujanju iz globokih faz spanja, zato je spanje dojenčkov pogosto bolj plitko in vključuje več zbujanj. Pogosta zbujanja tekom noči dojenčkom omogočajo tudi, da večkrat preverjajo, če so prisotne nezadovoljene potrebe. V primeru, da je dojenček lačen, ga zebe, čuti nelagodje ali potrebuje več bližine, lahko večkrat tekom noči pokliče starša, ki te potrebe lahko zadovolji.
Spalne progresije lahko vplivajo na spanje dojenčkov
Dojenčki se v nekaterih obdobjih lahko ponoči zbujajo pogosteje tudi zaradi izrednega napredka v določenih spretnostih, pospešenega razvoja ali poskoka v rasti, kar se kaže v tako imenovanih spalnih progresijah. Spanje je v nekem obdobju (običajno 2-6 tednov) moteno zaradi napredkov, ki se dogajajo na različnih področjih razvoja. Prav tako lahko na obdobno moteno spanje vpliva tudi izraščanje zob, separacijska anksioznost in drugi podobni dejavniki, ki so vezani na določeno razvojno obdobje.
Potrebujete podporo pri spanju vašega dojenčka ali otroka? Kot psihologinja in svetovalka za spanje lahko celostno podprem vas in vašega otroka. Na voljo sem vam z vprašanji glede uspavanja, spanja in prebujanj. Skupaj lahko prepoznamo morebitne izzive, določimo področja, kjer lahko uvedete spremembe in postavimo trdne temelje, ki vam bodo pomagali razumeti spanje vašega otroka ter ustvarjati varno okolje za mirno spanje. Več o možnostih podpore si lahko preberete tukaj.
V obdobju dojenčka starši spalne progresije običajno opažajo okrog 4., 6. , med 8. in 10. mesecem ter okrog prvega leta starosti. Prvih nekaj let življenja je zares polno napredkov in obdobij pospešenega razvoja, zato je tudi spanje v tem obdobju pogosto moteno.
Povprečno spanje dojenčkov
Kaj pa o spanju dojenčkov pravijo študije? V nadaljevanju so predstavljeni rezultati različnih študij, ki so spremljale vzorce nočnega spanja večjega števila otrok. Študije niso opravljene v Sloveniji, zato je možno, da so vzorci spanja pri slovenskih otrocih nekoliko drugačni od zapisanih, saj kulturne razlike lahko vplivajo na spanje otrok.
Predstavljeni rezultati niso namenjeni diagnosticiranju morebitnih izzivov s spanjem. Številke in predstavljeni odstotki so vezani na specifičen vzorec študij in ne predstavljajo posplošenih priporočil za spanje. Hkrati večina študij temelji na poročanju staršev, ki ni vedno povsem zanesljivo, saj starši lahko precenijo ali podcenijo število zbujanj.
Okrog 3. meseca starosti:
- se dojenčki v povprečju zbujajo 2,2x na noč (razpon odgovorov staršev se je gibal od 0,9 do 3,5)
- 25,7% staršev poroča, da uspavanje traja dlje kot 30 minut
- 24,4 – 30,6% staršev poroča, da dojenčki zaspijo samostojno, brez prisotnosti starša
Okrog 6. meseca starosti
- se dojenčki v povprečju zbujajo 2,5x na noč (razpon odgovorov staršev se je gibal od 0,7 do 4,3)
Okrog 8. meseca starosti
- se dojenčki v povprečju zbujajo 2,4x na noč (razpon odgovorov staršev se je gibal od 0,6 do 4,2)
- 56% staršev poroča, da se njihovi dojenčki zbujajo več kot 2x na noč
- 13,6% staršev poroča o več kot 4 zbujanjih na noč
- 10% staršev poroča, da uspavanje traja dlje kot 30 minut
- 18,2 – 49,4% staršev poroča, da dojenčki zaspijo samostojno, brez prisotnosti starša
Okrog 12. meseca starosti
- se dojenčki v povprečju zbujajo 1,8x na noč (razpon odgovorov staršev se je gibal od 0,3 do 3,3)
Zaključek
Povsem normalno je torej, da se dojenčki ponoči zbujajo, želijo spati blizu skrbnikov in v nekaterih obdobjih spijo slabše kot v drugih. Po eni strani so dojenčki v svojih prvih letih življenja izredno nezreli in potrebujejo veliko pomoči ter zaščite skrbnikov, po drugi strani pa je razvoj neizmerno hiter, kar pogosto lahko vpliva na kvaliteto otrokovega spanca.
Pri pisanju prispevka sem informacije črpala tudi iz študij:
Galland, B. C., Taylor, B. J., Elder, D. E. in Herbison, P. (2012). Normal sleep patterns in infants and children: a systematic review of observational studies. Sleep medicine reviews, 16(3), 213-222.
Paavonen, E. J., Saarenpää-Heikkilä, O., Morales-Munoz, I., Virta, M., Häkälä, N., Pölkki, P., … in Karlsson, L. (2020). Normal sleep development in infants: findings from two large birth cohorts. Sleep Medicine, 69, 145-154.
Bruni, O., Baumgartner, E., Sette, S., Ancona, M., Caso, G., Di Cosimo, M. E., … in Ferri, R. (2014). Longitudinal study of sleep behavior in normal infants during the first year of life. Journal of Clinical Sleep Medicine, 10(10), 1119-1127.
Armstrong, K. L., Quinn, R. A. in Dadds, M. R. (1994). The sleep patterns of normal children. Medical Journal of Australia, 161(3), 202-205.