Raziskovanje navezanosti odpre naša srca potrebam naših otrok. Upam, da bo to postala vaša ljubezenska zgodba, kot je postala tudi moja.

– preoblikovano po Powell, Cooper, Hoffman in Marvin (avtorji programa Krog varnosti)

Sem Leja Mauko, mag. psihologije, registrirana izvajalka programa Krog varnosti™ (Circle of security Parenting™) in svetovalka za spanje dojenčkov in otrok.


Preko večletnega dela z otroki v predšolskem obdobju, sodelovanja z vzgojiteljicami in starši sem spoznala, kako ključna je vez med skrbnikom in otrokom za otrokov razvoj in duševno zdravje. Hkrati sem tekom praktičnih izkušenj pogosto opazila, da odrasle osebe od otrok pričakujejo vedenja, ki nikakor niso v skladu z njihovimi razvojnimi zmožnostmi, ter se pretirano osredotočajo na otrokovo vedenje – pri tem pa pozabljajo na pomembnost varnega odnosa, ki je ključen za zdrav duševni razvoj.


Zaradi želje po deljenju informacij o otrokovem razvoju in vzgoji, ki so podprte z znanostjo o možganih, biološkem razvoju in pomembnosti varne navezanosti, sem marca 2021 odprla instagram profil @razvojnikoticek. Preko povezovanja s starši in skrbniki sem potrdila svoja opažanja o pomanjkanju podpore na poti starševstva in o (ne)dostopnosti znanstveno podprtih informacij o razvoju in vzgoji otrok. To mi je vedno znova dalo dodatno motivacijo, da se na področju zgodnjega razvoja dodatno izobražujem in skrbnikom nudim prostor, kamor lahko pridejo po zanesljive in preverjene informacije ter nasvete.

V razvojnem kotičku želim ustvariti prostor, kjer se boste počutili sprejete in kjer bosta podprti vaša notranja intuicija in modrost. Želim si, da tukaj najdete vsebine, ki vas bodo podprle na poti do boljšega odnosa z otrokom, na poti do večjega zaupanja v svoje zmožnosti ter na poti premagovanja in opuščanja vzorcev vedenja ali pričakovanj, ki vam na vaši poti ne služijo več.

Kje sem pridobivala svoja znanja?

Zaključila sem magistrski študij psihologije v Ljubljani. V svoji magistrski nalogi sem se poglobila v temo, ki mi je tudi v strokovnem delu najbližje – v povezanost preteklih izkušenj navezanosti staršev z njihovo zaznavo otrokovih čustvenih potreb.

 

 

Svoja znanja stalno nadgrajujem tudi v raznovrstnih izobraževanjih doma in v tujini. Že leta 2018 sem postala trenerka mehkih veščin, kar me je opolnomočilo z veščinami izvajanja praktičnih in uporabnih delavnic. Leta 2021 sem opravila izobraževanje za učiteljico joge za otroke ter postala registrirana izvajalka programa Krog varnosti™ (Circle of security parenting™ Facilitator Training), ki starše podpira na poti varne navezanosti. V letu 2023 sem uradno postala tudi svetovalka za spanje dojenčkov in otrok (Izobraževanje Baby-Led Sleep™ And Well-Being Specialist Certification).

 

 

V preteklosti sem se udeležila tudi večdnevnih izobraževanj s področja Na sočutje usmerjene terapije ter se poglabljala v razvoj in delovanje starševih možganov. Trenutno se izobražujem tudi na področju medosebne nevrobiologije pod mentorstvom Dana Siegla.

2021 – Izobraževanje Yoga & Kids za učitelje joge za otroke (Yoga Alliance International)

2021 – Spletno izobraževanje The Best Start in Life: Early Childhood Development for Sustainable Development [Najboljši začetek v življenju: zgodnji razvoj otrok za trajnostni razvoj]

2019 – Play therapy course – Online diploma (Spletno izobraževanje osnov igralne terapije)

2018 – Delavnica Master class: Čuječnost in terapija sprejemanja in predanosti

2018 – Trening trenerjev Psihomoč (6-dnevni intenzivni trening za trenerje mehkih veščin)

Vrednote in prepričanja, ki vodijo moje delo

Verjamem, da si vsi skrbniki želijo tisto, kar je najboljše za njihovega otroka, a hkrati v mislih ohranjam dejstvo, da so interakcije skrbnikov z otroki vsaj delno osnovane na nezavednih prepričanjih, ki so jih razvili tekom lastne izkušnje odraščanja. Ponudim vam lahko informacije in orodja, vendar morate delo opraviti sami, zato neizmerno cenim in spoštujem trud, ki ga vlagate vase in v vaš odnos z otrokom.

Z vsem srcem verjamem, da je ključ do vzgoje čustveno zdravih in kompetentnih otrok v odzivanju na njihove potrebe in klice, zato vam nikoli ne bom predlagala strategije, ki temelji na ignoriranju otrokovih potreb. Otroci so v svojem bistvu dobri in se vedejo najboljše, kot se v določenem trenutku lahko, zato moramo namesto obvladovanja vedenja govoriti o vzrokih in potrebah, ki so do vedenja pripeljale. Nenazadnje menim, da je v katerikoli situaciji nujen celosten pristop – otroka ni možno opazovati v izolaciji, zato vedno upoštevam tudi odnos med otrokom in skrbnikom, dejavnike znotraj njiju in okolje, v katerem živita.

Zasledili ste me lahko tudi tukaj ⬇️

  • tukaj najdete moj gostujoči članek o evolucijskem razvoju človeških možganov
  • tukaj najdete moj gostujoči članek o otroški igri
  • tukaj najdete moj gostujoči članek o zrcalnih nevronih
  • tukaj in tukaj sem pisala o socialnem razvoju, tukaj pa tudi o socialnih veščinah
  • oktobra 2023 sem bila gostja na okrogli mizi o Sočutni vzgoji
  • novembra 2023 sem bila ena od treh gostij na brezplačnem spletnem webinarju Predšolski otroci in tehnologija (posnetek je dostopen tukaj)

Kje sem pridobivala svoja znanja?

2022 – v teku – Izobraževanje The parental brain for professionals [Možgani staršev za strokovne delavce]

2022 – v teku – Izobraževanje Baby-Led Sleep™ And Well-Being Specialist Certification (Izobraževanje za svetovalko za spanje)

2020 – 2022 –  Magistrski študij psihologije, Filozofska fakulteta, Univerza v Ljubljani

2021 – Circle of security parenting™ Facilitator Training (Izobraževanje za izvajalko programa Krog varnosti™)

2021 – Izobraževanje Yoga & Kids za učitelje joge za otroke (Yoga Alliance International)

2017 – 2020 – Dodiplomski študij psihologije, Filozofska fakulteta, Univerza v Ljubljani

Dodatna izobraževanja

2021 – Spletno izobraževanje The Best Start in Life: Early Childhood Development for Sustainable Development [Najboljši začetek v življenju: zgodnji razvoj otrok za trajnostni razvoj]

2019 – Play therapy course – Online diploma (Spletno izobraževanje osnov igralne terapije)

2018 – Delavnica Master class: Čuječnost in terapija sprejemanja in predanosti

2018 – Trening trenerjev Psihomoč (6-dnevni intenzivni trening za trenerje mehkih veščin)