Ker je s podporo in razumevanjem starševstvo lahko malenkost lažje.

Za vse starše dojenčkov, mamice na porodniški ali očete na starševskem dopustu, so tukaj podporna srečanja v živo, kjer boste v majhni skupini drugih staršev lahko izrazili vaše dileme, prejeli (strokovno) podporo in se obenem opolnomočili z novim znanjem, ki vam bo pomagalo razumeti vašega dojenčka.

z novo skupino pričnemo januarja!

Eno od najboljših “orodij”, ki vam lahko pomaga razumeti vašega dojenčka, je zagotovo čas – čas, da se z dojenčkom spoznavate, se nanj uglašujete in preko gradnje odnosa pričnete spoznavati dojenčkove potrebe. A kljub času in trudu, ki ga vlagate v odnos z dojenčkom, je včasih težko vedeti, kaj točno dojenček potrebuje in zaupati v to, da delate dobro. 

Ob nasprotujočih si informacijah, ki jih prebirate o normalnem spanju dojenčkov, morda niste več prepričani, kaj je zares normalno. Kdaj naj pričakujem, da bo dojenček prespal noč? Ga lahko uspavam z dojenjem brez slabe vesti? Kako naj sploh postavimo dobro večerno rutino? 

Med poslušanjem o podpiranju čustev in varni navezanosti se vam morda pojavljajo dvomi o tem, kaj početi, ko dojenček jokaKdaj {če sploh} lahko preusmerim njegovo pozornost? Kaj naj storim, če ne vem, kaj dojenček potrebuje? Kako odzivna moram biti, da se bo razvila varna navezanost? Si lahko vzamem nekaj trenutkov, da zadiham, preden se vrnem k nudenju tolažbe? 

V poplavi informacij, mnenj in primerjanja z drugimi družinami se vam pojavlja veliko vprašanj in čeprav se trudite uglasiti na vašega unikatnega dojenčka, bi si včasih želeli, da bi imeli dostop do nečesa več. Do nekoga. Do informacij. Do staršev, ki doživljajo podobno kot vi sami.

Zato je nastal podporni kotiček za starše z dojenčki!

Skrbno načrtovana kombinacija tematskih predavanj in varnega prostora, v katerem lahko iskreno podelite vaše dileme ter prejmete strokovne odgovore in podporo drugih staršev, ki trenutno hodijo po enaki poti kot vi  💛  

 

Udeleženka ene od preteklih izvedb je po srečanjih povedala: Najlepše je bilo spoznati, da delam vse čisto prav in, da so tudi drugi s podobnimi tezavami (nespanje, zakaj itd..). Najboljša je bila vsebina o spanju in ozadju le tega 🙂 Zdaj sem veliko bolj samozavestna pri uspavanju in nočnih rutinah.

Kako izgledajo srečanja Podpornega kotička?

Podporni kotiček za starše z dojenčki vključuje sklop štirih srečanj, ki potekajo enkrat tedensko v prostorih Zibelke življenja v Ljubljani (Slovenčeva ulica 22).

 

Tekom štirih podporno-tematskih srečanj boste spoznavali teorijo v ozadju razvoja vašega dojenčka, ki vam bo pomagala bolje razumeti dojenčkove potrebe ter razvijati podporne odzive. Del srečanja bo vedno namenjen tudi odpiranju prostora za pogovor, postavljanje vprašanj ali prosto deljenje izzivov in dilem, s katerimi se srečujete v trenutnem obdobju starševstva.

 

Srečanja, ki bodo trajala 110 minut, bodo razdeljena na dva glavna dela:

  • prvi del: predavanje, ki bo na vsakem od srečanj naslavljalo drugačno temo
  • drugi del: prostor za deljenje vprašanj ali izzivov, ki so vezana na vsebino predavanja oziroma na druge teme, ki so povezane s spanjem, psihološkim razvojem, vzgojo, navezanostjo in čustvenimi potrebami

Tako vsebinski kot tudi podporni del bosta prepletena z diskusijo, pogovorom in vprašanji ter obogatena z izhodišči za refleksijo ali praktičnimi strategijami, ki jih lahko vnašate v vašo družinsko dinamiko.

 

+ BONUS: Natisnjeni izročki na 70 straneh, kjer so povzete vse pomembne informacije, o katerih bomo govorili.

+ BONUS: Časovno neomejen dostop do spletne učilnice, kjer boste vsi pretekli in prihodnji udeleženci Podpornega kotička našli dodatne vsebine in forum za postavljanje vprašanj.

prvo srečanje

Kdo je moj dojenček?

Poleg spoznavanja in vzpostavljanja varnega okolja v skupini staršev, se bomo na prvem srečanju ukvarjali s tem, kdo sploh je vaš dojenček. Česa je zmožen? Kako se razvija? Kako deluje njegov živčni sistem? Kakšen je njegov temperament?

 

Preko prepleta informacij o razvoju možganov in značilnostih temperamenta, boste lažje oblikovali realistična pričakovanja in pričakovali dojenčkove odzive. Z zavedanjem o specifičnih značilnostih vašega dojenčka boste v odnos lahko vstopali bolj uglašeno in poiskali načine, da preko vsakodnevnih interakcij spoštujete dojenčkove unikatne značilnosti.

drugo srečanje

Normalno spanje dojenčkov

Z razumevanjem dojenčkovega razvoja in temperamenta bomo vstopili v temo spanja dojenčkov. Kako izgledajo “normalne” noči? Kaj vpliva na (ne)spanje dojenčkov? Kako se spanje razvija tekom prvega leta starosti? V katerih obdobjih (in zakaj) lahko pričakujemo več izzivov s spanjem? 

 

Na srečanju bomo naslovili najpogostejše dvome, ki se vam pojavljajo glede normalnega spanja, ter postavili realistična pričakovanja glede spanja dojenčkov. Govorili bomo tudi o tem, kako lahko v obdobjih motenega spanja podprete tudi sebe.

tretje srečanje

Jok in čustvene potrebe

Na tretjem srečanju se bomo usmerili globlje v čustveni razvoj dojenčkov. Govorili bomo o joku in držanju prostora za dojenčkova čustva. Spoznali bomo, kako lahko spodbujate razvoj varne navezanosti dojenčka in nekaj časa namenili tudi procesu razvoja navezanosti tekom prvega leta starosti. 

 

Na srečanju boste izvedeli, katere čustvene potrebe se pri dojenčkih pojavljajo in na kaj je smiselno biti pozoren, ko jih poskušate zadovoljevati. Odpirali bomo prostor tudi za težke trenutke in govorili o dilemah, ki se pojavljajo glede dojenčkovih čustvenih potreb. Kaj storiti, ko se ne zmorete takoj odzvati? Ali se lahko na dojenčka pretirano odzivamo? Kaj vse lahko vpliva na vzpostavitev vzorca navezanosti?

četrto srečanje

Večerna rutina in uspavanje dojenčka

Na zadnjem srečanju se bomo ponovno vrnili na tematiko spanja ter se podrobneje poglobili v temo uspavanja. Na kakšne načine lahko uspavate dojenčka? Kaj so spalne asociacije in kako jih uporabiti sebi v prid? Kakšna večerna rutina bo podpirala najboljše spanje in kako strogo se je moramo držati? 

 

Vsebina srečanja vam bo pomagala postavljati dobre temelje za uspešno uspavanje in vas bo podpirala pri iskanju večerne rutine, ki ustreza za vašega odraščajočega dojenčka. Govorili bomo tudi o tem, kako lahko spremenite uspavanje, ko to za vas ne deluje več, in naslovili nekaj glavnih izzivov, ki se lahko pojavijo pri uspavanju dojenčkov.

 

Druge pomembne informacije

Kje potekajo srečanja Podpornega kotička?

Srečanja Podpornega kotička za starše z dojenčki potekajo v prostorih Zibelke življenja na Slovenčevi ulici 22, v Ljubljani. V neposredni bližini so na voljo parkirišča, pred vhodom pa se nahaja tudi prostor za vozičke.

Kdaj potekajo srečanja?

Srečanja potekajo ob četrtkih ob 13.30 uri (in trajajo cca. 110 minut). Trenutno je razpisana nova izvedba Podpornega kotička, kjer se bodo srečanja razvrstila v spodnjih terminih:

 

  • prvo srečanje: 9. januar ob 13.30
  • drugo srečanje:  16. januar ob 13.30
  • tretje srečanje: 23. januar ob 13.30
  • četrto srečanje: 30. januar ob 13.30
V primeru bolezni ali nepričakovanih odsotnosti predavateljice se termini srečanj lahko zamaknejo za 1 teden.
 

Kakšna je cena cikla srečanj?

Cena za cikel štirih srečanj, natisnjene izročke in dostop do spletne učilnice z obogatitvenimi gradivi znaša 97€. Možno je plačilo v dveh obrokih. Če bi želeli izkoristiti to možnost, me na to opozorite ob oddaji prijave.

Ker je cikel srečanj usmerjen na starše dojenčkov, je njihova prisotnost vsekakor pričakovana in dobrodošla. Ritem srečanj bo prilagojen dojenčkom, Zibelka življenja pa prav tako predstavlja varen in prijeten prostor za njihovo prisotnost ☺️

Prijava na posamezno srečanje ni možna. Podporni kotiček je načrtno pripravljen kot sklop štirih srečanj, saj bodo srečanja potekala v majhni skupini skrbnikov. Stalnost enake skupine nam omogoča, da postopno gradimo občutek varnosti in medsebojnega zaupanja. Če bi želeli raziskati druge programe in enkratna predavanja, ki so/bodo na voljo v živo, kliknite tukaj.

Sprva vas vabim, da si preberete vsebino srečanj in preverite, kako uporabne se vam zdijo za vašo družino. Nato pa vabljeni, da najprej poslušate sebe – vzemite si nekaj časa, da spoznate vašega dojenčka, se navadite na nov ritem in/ali okrevate po porodu. Ko boste pripravljeni na druženja v živo pa ste vsekakor vabljeni, da se programa udeležite čim bolj zgodaj ☺️ Prej kot se ga udeležite, več vam bo program dal, saj boste podprto lahko vstopili že v tretji, četrti, peti mesec dojenčkovega življenja. Že od zgodnje dojenčkove starosti dalje boste imeli več razumevanja, vedeli, zakaj se v razvoju nekaj dogaja ali zakaj v spanju prihaja do sprememb. Več priložnosti boste imeli za prenašanje vsebin v prakso in za vajo uglašenega odzivanja in več časa si boste dali, da v prakso prenašate naučeno. 

 

Boste pa tudi, če se programa udeležite nekoliko kasneje (npr. ko bo dojenček star 6, 7, 8 mesecev), prejeli veliko uporabnih vsebin za naprej, onkraj prvega leta starosti. Vsebine o čustvenih potrebah, temperamentu, razvoju možganov, uspavanju ali večerni rutini so namreč uporabne tekom celotnega otroštva. Edino, kar bo v tem primeru drugače je, da boste nekatere razvojne mejnike ali dogodke, o katerih bomo govorili, razumeli predvsem za nazaj. 

 

Družine z dojenčki, ki so starejši od 10 mesecev, pa raje povabim na kakšna druga srečanja, ki ne bodo tako močno usmerjena na dogajanje v prvem letu starosti. Če bi želeli raziskati druge programe in enkratna predavanja, ki so/bodo na voljo v živo, kliknite tukaj.

Vsekakor! Že na prvem srečanju boste prejeli natisnjene izročke, kjer so na 70 straneh zbrane vse pomembne informacije, ki jih bomo pokrivali na naših srečanjih. 

 

Dodatno boste prejeli tudi dostop do spletne učilnice, kjer se bodo nahajala dodatna gradiva in uporabne informacije.

Možno je plačilo v dveh obrokih. Če bi želeli izkoristiti to možnost, to zapišite v opombe pri prijavi.

Živjo! Z vami bom Leja, mag. psihologije.

Že več let pri svojem delu poslušam dvome, strahove in želje skrbnikov. Slišim vaše dileme, ki se vam pojavljajo, ko prvič postanete starši. Čutim vaše stiske, ko ne veste, na koga se lahko obrnete po preverjene informacije o vzgoji, spanju ali čustvenem razvoju dojenčka. Predvsem pa slišim, kako težko je včasih najti družbo staršev, ki si delijo enake vrednote glede vzgoje in gradnje odnosa z otrokom.

V želji, da bi vam ponudila prostor, kjer se lahko opremite z uporabnim znanjem, ki vas bo podpiralo tekom prvega leta dojenčkovega življenja in hkrati prejmete podporo – strokovno in tisto, ki prihaja od drugih staršev v podobnih obdobjih – sem ustvarila Podporni kotiček. 

V naša srečanja bom vnašala znanja, ki sem jih pridobivala tekom študija psihologije, med izobraževanjem za svetovalko za spanje dojenčkov in otrok ter druga znanja in strategije, ki so preko svetovanj in spletnih programov podprle že številne starše. Vsebine bodo prepletene z znanji o varni navezanosti in razvoju možganov, preko strategij, ki izhajajo iz Na sočutje usmerjene terapije pa bomo podpirali tudi vaša čustva.

Tukaj lahko oddate vašo prijavo!

Prijave so možne do vključno nedelje, 24. novembra.

Trenutno so odprte prijave za nov cikel srečanj Podpornega kotička za starše z dojenčki. Srečanja potekajo štiri zaporedne četrtke ob 13.30 uri v prostorih Zibelke življenja na Slovenčevi cesti 22 v Ljubljani. Cena prijave na Podporni kotiček, ki vključuje štiri srečanja v živo, znaša 97€. Če bi želeli znesek poravnati v dveh obrokih, to zapišite v opombe.

  • Termini srečanj  ➡️  9., 16., 23. in 30. januar

Vabljeni v majhno skupino staršev, kjer boste poglobili razumevanje vašega dojenčka in se sprostili v varnem okolju majhne skupine staršev 💛

V nekaj delovnih dneh po oddaji prijave boste na vaš e-mail naslov prejeli povratno sporočilo z nadaljnjimi informacijami. Če v 5 delovnih dneh ne prejmete nobenega sporočila, me prosim kontaktirajte na info@razvojnikoticek.si.